El dokuma halıları maddi ve manevi açıdan çok değerli olan kültürümüzün önemli yansımalarından dır. Bu halıların yapılış aşamaları tamamen el emeği ve göz nuruna dayanmaktadır.

Bu açıdan zamanımızın halılarıyla kıyaslaması doğru değildir. Bu halılar diğer halılara nispeten çok daha uzun ömürlüdürler. Tabi ki bundaki baş etmende halının yapılış aşamalarındaki gerek ip ve diğer malzemelerin kaliteli seçilmesi ve gerekse boyaların akıtma yapmaması için kaliteli cinsinden seçilmesidir.

Kök boya kullanılarak yapılanların çok daha iyi kalitede olduğu söylenmektedir. El dokuma halı temizliği de bu halıların diğer halılara olan farklılığı nispetiyle çok daha özen isteyen işlerdir. Bunun için bu halıların yıkanması gibi işlerini bu işten anlayan halı yıkama firmalarına teslim etmek en doğrusudur.

El dokuması halılar çok hassas olduklarından elde yıkama ve kuru temizleme gibi işlemler halının dokusuna zarar verebilir. El dokuma halı temizliği konusunda bu işte uzman olmuş kaliteli firmalara güvenmek en doğrusudur. Onlar bu iş için en doğru yıkama talimatlarını takip edeceklerdir. Halılarınızı aldıktan sonra öncelikle tüm kir ve tozları arındırarak yıkanmaya müsait hale getireceklerdir. Kir ve tozlardan iyice arınan halıların boyalarının akma ihtimalinden dolayı birden fazla halılar aynı anda işleme tabi tutulmazlar. El dokuma halı temizliği konusunda belki en önemle dikkat edilmesi gereken nokta da budur. Bu ayrıntıdan sonra sırasıyla kaliteli ürünlerle yıkanması, durulanması, sıkma ve kurutma işlemleri gelmektedir. Onlarda uygun şekilde yapılarak halılarınız yıkanmış olur.

El dokuması halılarınız yıkama firmaları tarafından yıkanıp evinize teslim edildikten sonra el dokuma halı temizliği için geri kalan itina size düşüyor. Bunun için bu halılarınızı özellikle rutubetli ortamlardan uzak tutarak çürümelerine engel olun. Suyla kesinlikle temas ettirmemeye özen gösterin. El dokuma halı temizliği konusunda diğer bir hususta bu halılar bünyesinde çok kir ve toz biriktire bildiği için hem ön hem arkasının iyice süpürülmesi dir. Bu işlemi de uygun aralıklarla yaparak halılarınızın temizliğine katkı da bulunabilirsiniz.

El Dokuması Halılarınızı Naftalin İle Koruyun

El dokuma halılarınızı kaldırmak istediğinizde el dokuma halı temizliği hususunda son nokta da halılarınızın uygun şekilde saklanması işlemidir. Bunun içinde halılarınızın içine naftalin koyarak ve tersten sarararak halılarınızı güve ve çeşitli etmenlerden koruyabilirsiniz.